Německý krátkosrstý ohař

ALMA Z VEŠEK

Příchod do rodiny...

Naše Almička se narodila 6. dubna 2015. Je to pravá Moravanda. Pochází ze Strážnice, odkud ji táta dovezl v jejích pěti měsících.  Bral si ji na výcvik a následné předvedení na zkouškách, díky ní si měl rozšířit aprobaci rozhodčího na další lovecké zkoušky. Vzhledem to byla mladá slečinka - samá ruka, samá noha. Ale tak moudrá! Uměla chodit na vodítku sama od sebe. Nemusela se učit hygieně. Zkrátka byla hned skvělá a navíc s výbornými vlohami pro práci. V roce složila s taťkou zkoušky vloh ve III.ceně, rok poté v I. ceně. A v září 2017 podzimní zkoušky v I. ceně. 

Stěhování k nám...

Shlédla jsem se v Almině velmi milé povaze a začala jsem hledat štěňátko ohaře. Chtěla jsem černou fenku nebo černou běloušku s plotnami. Taková fenečka se ale nenarodila a mně nezbylo nic jiného, než odstartovat akci adopce. Taťkovi se Almy příliš vzdávat nechtělo. Byli to skvělí parťáci, navíc s ní měl ,,lovecké plány". Povedlo se mi ho po pár týdnech přemluvit a v červnu roku 2018 se Alma přestěhovala k nám. Nebyl s tím sebemenší problém, jelikož jsme si ji často půjčovali na výlety a také se jí samozřejmě více zamlouvalo pohodlí domova, než venkovní kotec, který do té doby obývala... :)

Tak si spolu žijeme...

Alma má obrovskou vazbu k lidem. Vždy upřednostní kontakt s člověkem před hrami s ostatními psy. Proto jsem s ní v roce 2019 úspěšně složila zkoušky z canisterapie. Pro Almu brnkačka, jen já jsem tam měla nějaký bodík dolů z disciplíny s klientem :D 

Kromě toho jsem s ní začala objíždět různé tábory a semináře zaměřené na ,,moderní trénink". Vyzkoušela jsem si s ní, co znamenají slova jako luring a shaping. Jak se dají ve výcviku využívat targety a v neposlední řadě jsme si doslova čuchly i k noseworku. Kolem a kolem jsem Almu vlastně nenaučila nic. Ale ona mě toho naučila mnoho! Jsem jí vděčná, že trpělivě snášela všechny mé výcvikové pokusy a navíc s nadšením. Většinou to probíhalo tak, že jsem si našla něco na Youtube a zkoušela, zda bych ji to zvládla taky naučit. Ale jak jsem zjistila, že metoda funguje, už jsem to nedotáhla. Díky tomu jsem si ale velmi rozšířila obzory o různých technikách tréninku a zároveň si utříbila, kterým směrem se chci vydat. 

Nejen, že vychovala mě, ale hlavně pomohla s výchovou malé Dixie. Obdivovala jsem, jak je trpělivá, zatímco jí malá piraňa visela za uchem. Malá se mohla od Almy učit dobrému chování. Když byla nejistá, koukla, co na to starší ségra a bylo po problému. :)

Alma je miláček publika. Kam přijde, tam má spoustu příznivců, na které se přilepí a neodejde bez pořádného pomazlení. Doma o ní člověk ani neví, většinu času prospí. Avšak venku se změní v aktivního a energického psíka. Nyní se plánujeme vrátit zase trochu do lovečiny. Letošním cílem bude získání lovecké upotřebitelnosti pro dosled spárkaté zvěře na barvářských zkouškách...